Uraz oka i gałki ocznej – ciało obce w oku

To się zdarza rzadko, więc i rzadko o tym myślimy. Tymczasem wystarczy chwila nieuwagi, głupi przypadek, nieszczęśliwy zbieg okoliczności i – stało się: uraz oka. Ból i niepokój o wzrok. Co robić?

Przemyj oczy czystą wodą (najlepiej roztworem soli fizjologicznej, ale jeśli nie masz jej pod ręką, może być chłodna, przegotowana woda) i jak najszybciej udaj się do specjalisty. Nawet, jeśli wydaje ci się, że udało ci się wypłukać z oka nieszczęsny paproch, a ból ustępuje, lepiej, żeby stan oka sprawdził okulista. Powstałe na spojówce ranki mogą być przyczyną późniejszego (i niekiedy nieprzyjemnego w skutkach) zakażenia.

Pamiętaj: aby uniknąć ryzyka urazu, przestrzegaj przepisów BHP i – kiedy trzeba – noś okulary ochronne. Ograniczysz wtedy znacznie możliwość dostania się do oka ciała obcego w postaci drzazgi, pyłu, opiłków metalu czy drobin szkła. Wraz z nimi do wnętrza oka mogą dostać się niebezpieczne substancje chemiczne, bakterie i wirusy. To, oczywiście, dotyczy nie tylko pracy, ale również czynności domowych – zajęć w ogrodzie, przy remoncie lub przy drobnych naprawach.

Okulary ochronne mogą też zabezpieczyć oczy przed urazami mechanicznymi – urazem spojówki i powiek, tępym urazem gałki ocznej lub oczodołu, przerwaniem wiązadeł soczewki. Objawy takie, jak krwawy wylew na „białku” oka, siniak w okolicy oka, pogorszenie widzenia lub mnogie widzenie, krwawienie, trudności w poruszaniu okiem itp. powinny być potraktowane z całą powagą. Szukaj pomocy u specjalisty.

Jeśli czujesz, że twój wzrok jest zagrożony, bo ból lub inne niepokojące objawy w oku nie ustępują, a nawet narastają, NIE CZEKAJ. Zgłoś się na dyżur okulistyczny. SZYBKA INTERWENCJA LEKARZA MOŻE URATOWAĆ TWÓJ WZROK. Decydować mogą godziny, a nawet minuty.

Dyżur w Warszawie pełni prywatny Szpital Okulistyczny Retina.

Ważne:

  • Weź ze sobą dowód osobisty lub inny dokument, na podstawie którego można dokonać identyfikacji. Przydatna (jeśli będziemy wypisywać receptę na refundowane leki) jest również książeczka ubezpieczeniowa lub inny dowód opłacania składek ZUS. Jeśli pracujesz, zanotuj NIP swojego pracodawcy (będzie potrzebny przy wypisywaniu ewentualnego zwolnienia).
  • Jeśli zdecydujesz się jechać do szpitala, nie prowadź samochodu! Poproś bliskich, aby cię podwieźli albo zadzwoń po taksówkę – przecież jeśli masz problem ze wzrokiem, nie powinieneś prowadzić!

Uraz oka – film